Zamknij [X]

Natura 2000 - jak inwestować? Konferencja we Włocławku

2019-06-18 10:17:38, Maciej Kowalczyk

Inwestycje w obszarze chronionym "Natura 2000" to temat wczorajszej konferencji w Browarze B. W dyskusji uczestniczyli samorządowcy i przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska w naszym kraju. Spotkanie odbyło się na zaproszenie posłanki Joanny Borowiak.

Jakiekolwiek inwestycje, samorządowe i nie tylko, na obszarach "Natura 2000" są wyzwaniem. Wyśrubowane normy środowiskowe, pozwolenia jakie trzeba uzyskać, by wbić "pierwszą łopatę" na placu budowy, to wszystko sprawia, że wiele samorządów może rezygnować, zanim inwestycja wejdzie choćby w stadium projektu.

To właśnie z myśla o samorządach, zorganizowano konferencję, której głownym celem bbyło przekazanie informacji na temat tego jak radzić sobie z obostrzeniami dotyczącymi prac prowadzonych w obszarach chronionych.

Spotkanie ma jeden podstawowy cel. Zacieśnienie rzeczywistej współpracy pomiędzy instytucjami reprezentującymi stronę rzadową a samorządami - dodaje Joanna Borowiak.

Posłanka podkreśla, że od niedawna zarówno mieszkańcy, jak i samorządy mogą liczyć na Biuro Terenowe WFOŚiGW, które działa już w budynku delegatury Urzędu Wojewódzkiego. Z punktu widzenia inwestora jest to jedna z tych instytucji, która ma fundamentalne znaczenie dla procesu inwestycyjnego.

Wśród tematów poruszanych na konferencji znalazł się między innymi ten dotyczący realizacji budowy stopnia wodnego w Siarzewie, ale nie tylko. Uczestnicy rozmawiali o procedurach administracyjnych w ocenie oddziaływania na środowisko, czy też kompensacji przyrodniczej w przypadku realizowania przedsięwzięć w strefie chronionej. 

Więcej w naszym materiale wideo:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz