W poniedziałek 27 maja, we włocławskim Teatrze Impresaryjnym odbyła się gala z okazji Święta Kultury. Podczas uroczystości wręczono także Nagrody Prezydenta Włocławka w Dziedzinie Kultury.
W tym roku nagrodzeni zostali:
Wyróżnieniami:
W kategorii Twórca- literatura
Małgorzata Ziółkowska
Autorka czterech powieści kryminalnych w stylu retro: „Latarnie umarłych”, „Piramida śmierci”, „Poszukiwana” i „Krok w ciemność”. Swoje książki wydaje pod pseudonimem Małgorzata Kochanowicz. Jej najnowsza powieść „Krok w ciemność” została nagrodzona głosami publiczności w plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę” organizowanym przez redakcję serwisu „granice.pl.”
W kategorii Twórca- taniec
Duet: Zuzanna Wiśniewska i Martyna Mielcarek. Mistrzynie Europy 2018 w kategorii Urban Street Dance Duos Adults.
Zuzanna, maturzystka z LMK, zdobyła kwalifikację instruktorską i obecnie zajmuje się tworzeniem choreografii dla grup hip-hop w Centrum Tańca Plus. Jest wielokrotną mistrzynią Polski i Europy w tańcu hip-hop. Martyna wielokrotnie stawała na podium prestiżowych turniejów tańca. Prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi. Od dwóch lat tworzą duet hip-hopowy nie do pokonania.
W kategorii Wydarzenie przyznano dwa wyróżnienia:
IX Włocławskie Spotkania Skrzypcowe „Na polską nutę”- Stowarzyszenie Promocji i Wspierania Talentów
Włocławskie Spotkania Skrzypcowe to konkurs skrzypcowy najwyższej rangi w województwie kujawsko- pomorskim. W 2018 roku wystąpiło w nim 130 uczniów z towarzyszeniem 72 akompaniatorów. W tym samym roku Włocławskie Spotkania Skrzypcowe wpisano do kalendarza Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ogólnopolski Festiwal Zespołów Folklorystycznych „O kujawski wianek”
Jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń związanych z folklorem w Polsce. Od 2011 roku do Włocławka zjeżdżają zespoły folklorystyczne z różnych regionów. Impreza szybko zdobyła dużą popularność i na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych miasta.
W kategorii Debiut wyróżnienie otrzymał:
Marcin Okoniewski
Osobowość mediów społecznościowych o tematyce kulturalnej. Zdobywał doświadczenie jako operator kamery lokalnej telewizji i dziennikarz TV Media Regionalne we Włocławku. Jest twórcą kanału „Okoń w sieci” za który w roku 2018 otrzymał Nagrodę Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii „Inicjatywa roku”.
Nagrody Prezyenta Włocławka otzrymali:
W kategorii Twórca- literatura:
Paweł Jasiński
Poeta, malarz, autor tekstów piosenek. Debiutował w 1994 roku w magazynie anarchistycznym „Mać Pariadka”. Swoje utwory publikował m.in. w miesięczniku „Helikopter”, gazecie „Nowe myśli”, magazynie „Obszary przepisane”, kwartalniku literackim „Kontent”, „Tlenie literackim”. W 2018 roku wydał trzeci zbiór poetycki „Skowyt rozproszenia”
Kategoria Twórca- plastyka:
Krzysztof Cieślak
Malarz, fotografik, projektant, autor filmu o Stanisławie Zagajewskim pod tytułem „Pasja”. Od lat zajmuje się fotografowaniem przyrody. W grudniu 2018 roku miał w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie wystawę „Znak Orła- Orzeł Bielik”. W tym samym roku stworzył cykl „Spatia Antiqua”. Zaprezentował go w Galerii Sztuki Współczesnej. Krzysztof Cieślak to artysta wielowymiarowy, hołdujący ideałom piękna, dzikiej przyrodzie i lokalnym tradycjom.
Kategoria Twórca- muzyka:
Chór Młodzieżowy Canto
Chór działa od 28 lat. W 208 roku zdobył cztery nagrody w konkursach ogólnopolskich i jedną w konkursie międzynarodowym. W minionym roku przygotował program „Pieśni mojej Ojczyzny”, koncertował we Włocławku, Kruszynie, Smólniku, Skrzynkach i Kłótnie.
Kategoria Twórca- teatr i film:
Teatr Skene
Grupa teatralna skupiająca dzieci i młodzież działająca od 1979 roku przy włocławskim Teatrze Impresaryjnym im Włodzimierza Gniazdowskiego, od początku pod opieką Mieczysława Synakiewicza. Repertuar Skene stanowią zarówno klasyczne baśnie i bajki, jak i współczesne utwory literackie dla dzieci i młodzieży. Od początku istnienia teatr Skene ma swoją wierną publiczność. W 2018 roku odbyły się premiery dwóch spektakli: „Chłopcy z Placu Broni” i „Babcocha”. W miniony piątek swą 85’tą premierą, „Cwaniaczek2”, teatr Skene świętował 40-lecie działalności.
Kategoria Twórca- taniec:
Zespół Pieśni i Tańca Wrzos
Działa od 1989 roku, a od czerwca 2018 roku wszedł w struktury klubu „Stara Remiza”. Zdobył wiele nagród w przeglądach i konkursach. Między innymi dwie nagrody Grand Prix i trzy pierwsze miejsca w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Ciechocinku. Koncertował w Szwajcarii, Francji, Niemczech i na Litwie. Wystąpił w filmie „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, a także w teledysku do piosenki „Samotny dzień” promującej Włocławek.
Kategoria- organizator wydarzenia lub cykl wydarzeń o szczególnym znaczeniu dla kultury Włocławka:
Ogólnopolska Akcja „BohaterON” – Paulina Miller
Paulina Miller jest inicjatorką włocławskiej edycji ogólnopolskiej akcji „BohaterON”, upamiętniającej historię Powstania Warszawskiego, pamięć o powstańcach warszawskich, oddającej hołd bohaterom. Organizatorem akcji było Centrum Kultury „Browar B”, które podjęło pomysł zaproponowany przez Paulinę Miller. Akcja polegała na pisaniu i wysyłaniu kartek z życzeniami i podziękowaniami do żyjących uczestników Powstania.
Kategoria- Debiut Roku:
Adrianna Maciejewska
Tegoroczna maturzystka III LO i dyplomantka w klasie śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych. Śpiewa w chórze Canto, jest inicjatorką wielu przedsięwzięć w liceum w którym się uczy. W październiku zadebiutowała jako solistka podczas benefisu Józefa Stolorza, a w marcu tego roku zaprezentowała wraz z akompaniującym jej Marianem Szczepańskim recital złożony z piosenek Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty, Jacka Cygana w Centrum Kultury „Browar B”.
Nagroda Główna Prezydenta Włocławka powędrowała w tym roku do "Kapeli z szaconkiem"
Grupa folkowa powstała w 2010 roku z fascynacji tworzących ją muzyków folklorem miejskim. Repertuar zespołu to piosenki lwowskie, warszawskie, wileńskie oraz utwory własne. Grają też piosenki wojskowe, patriotyczne, ballady znane z wykonań Grzesiuka, Wielanka, Fogga, Kapeli Czerniakowskiej. Poszukujący, intrygujący, prawdziwi w tym, co robią. W maju 2017 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Klawo!”.
Grupę tworzą: Marcin Majewski- śpiew, Tomasz Majchrzak-akordeon, Robert Waszak- banjo, gitara akustyczna, Jacek Piotrowski- gitara basowa, Mateusz Majchrzak- bęben, perkusja, instrumenty perkusyjne.
Komentarze (0)