312 milionów na drogi w województwie

2019-05-09 14:07:37, Maciej Kowalczyk

Wczoraj w siedzibie delegatury Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku odbyła się konferencja prasowa dotycząca środków z Funduszu Dróg Samorządowych, jakie w tym roku zasilą inwestycje w regionie. Obliczony na 10 lat rządowy program ma wspierać lokalne samorządy w likwidacji "słabych punktów" infrastruktury

312 418 662,49 zł. Dokładnie taką kwotę przeznaczył rząd na dofinansowanie inwestycji drogowych podejmowanych przez samorządy w kujawsko-pomorskim. To część puli środków Funduszu Dróg Samorządowych, która w skali kraju wynosi w tym roku 6 miliardów złotych. W ramach FDS, środki przekazywane będą na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Cały program rządu ma potrwać 10 lat. 

Jak podkreślał na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, środki przeznaczone dla regionu skierowane zostaną do mniejszych miejscowości. Z programu wyłączone zostały bowiem Toruń i Bydgoszcz, jako siedziby władz samorządowych i wojewódzkich.

Jest to skok cywilizacyjny, potrzebny, szczególnie w naszym województwie. Szczególnie tutaj, po stronie wschodniej – mówił wojewoda wskazując na Włocławek, powiat włocławski i szerzej – tereny byłego województwa – Całe województwo charakteryzuje się brakami w infrastrukturze drogowej – dodawał.

Istotą rządowego programu ma być zrównoważony rozwój, a więc wsparcie tych samorządów, które dotąd, z różnych przyczyn, miały kłopoty z pozyskaniem środków na realizowane przez siebie inwestycje drogowe. W postępowaniach konkursowych priorytetowo będą traktowane zadania związane z bezpieczeństwem komunikacyjnym i lepszym skomunikowaniem terenów inwestycyjnych.

Pierwszy nabór wniosków już się zakończył. W jego ramach dofinansowanych zostanie 51 inwestycji drogowych na terenie województwa. Łącznie z FDS popłynie na ten cel 76 milionów złotych.

Cel tego programu - jasny i konkretny. Poprawa infrastruktury, poprawa bezpieczeństwa drogowego, ale także poprawa dostępności obszarów, które nie miały i nie mają dostępności do arterii komunikacyjnej i dostępności dla inwestorów – mówiła obecna na konferencji prasowej posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz