Zamknij X
Zamknij [X]

Młodzież z kujawsko-pomorskiego wie więcej niż przeciętny Polak

2019-03-11 08:56:40, Maciej Kowalczyk

Już w najbliższy piątek, 15 marca uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego zmierzą się w drugim etapie Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. To właśnie wtedy wyłoniona zostanie szkoła, która będzie reprezentować nasze województwo w ogólnopolskim finale. W drugim etapie znaleźli się uczniowie dwóch włocławskich placówek - Zespołu Szkół Chemicznych i Zespołu Szkół Elektrycznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 5 lat organizuje w szkołach „Lekcje z ZUS”. To projekt edukacyjny, którego celem jest nauczanie o ubezpieczeniach społecznych, świadczeniach i obowiązkach przedsiębiorców. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział blisko 34 tys. uczniów z 1008 szkół. W naszym regionie do konkursu przystąpiło 1765 uczniów z 56 szkół. Młodzież ma za sobą już pierwszy etap, w którym wyłoniono 23 najlepsze szkoły
w naszym województwie. 

W jakim terminie opłaca składki przedsiębiorca, dla kogo jest ustalany kapitał początkowy, jakie świadczenia można otrzymać z ubezpieczenia chorobowego, jakie raporty imienne za pracownika składa pracodawca - to tylko przykład niektórych pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie w pierwszym etapie olimpiady – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zespoły zakwalifikowane do etapu wojewódzkiego składają się z 3 uczniów. Są to osoby, które najlepiej napisały test o ubezpieczeniach społecznych w swoich szkołach. Wysokie wyniki, które zdobyli uczniowie świadczą o tym, że wiedzą oni więcej niż niejeden dorosły Polak.

Wojewódzki etap olimpiady o ubezpieczeniach społecznych odbędzie się 15 marca o godz. 11:00 w Zespole Szkół Nr 10 im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Wówczas zostanie wyłoniony zespół, który będzie reprezentował nasze województwo w finale olimpiady 26 kwietnia w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Na laureatów olimpiady czekają indeksy i punkty rekrutacyjne na wybrane wyższe uczelnie oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe m.in.: laptopy, tablety, czytniki e-booków.

(Inf. prasowa ZUS)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz