Od wczoraj rozliczenie z fiskusem jest jeszcze prostsze

2019-02-16 12:08:37, Maciej Kowalczyk

Podatnicy, którzy za 2018 rok rozliczać się będą na formularzu PIT-37 (uzyskujący dochody z umowy o prace, umowy o dzieło i umowy zlecenia) lub PIT-38 (uzyskujący dochody z papierów wartościowych, udziałów w spółkach) od wczoraj mogą skorzystać z nowej usługi Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT”.

Rozliczenia roczne za 2018r. w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję. Można też po zalogowaniu się do usługi dokonać zmiany organizacji pożytku publicznego.

Usługa Twój e-PIT ułatwi coroczne rozliczenie PIT milionom Polaków. Każdy będzie mógł zapoznać się ze swoim PIT-37 lub PIT-38 za 2018r. na portalu podatki.gov.pl. Wtedy zdecyduje, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT (elektronicznie lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym).

Usługa Twój e-PIT oznacza szereg korzyści dla podatnika m.in.:

  • wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność czasu (brak obowiązku sporządzania zeznania podatkowego samodzielnie)
  • szybszy zwrot nadpłaty podatku ( maksymalnie do 45 dni)
  • możliwość przelewu w przypadku niedopłaty podatku (automatyczne przekierowanie do bankowości elektronicznej)
  • intuicyjne i proste korzystanie z usługi (brak konieczności instalowania oprogramowania)

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie można sprawdzić od 15 lutego 2019r. do 30 kwietnia 2019r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz