Mogą zawstydzić pełnosprawnych - turniej bowlingowy na Słodowie

2019-01-11 13:55:22, Maciej Kowalczyk

Od wczoraj we Włocławku trwają zmagania niewidomych i niedowidzących . Zawodnicy z całej Polski spotkali się w kręgielni przy ulicy Wysokiej. Trwa tam Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Niedowidzących w Bowlingu.

Osiemdziesięciu zawodników z 22 klubów sportowych z całej Polski zawitało do Włocławka. Zmagać się będą do jutra, kiedy turniej zostanie oficjalnie zakończony. W kręgielni znajdjącej się na terenie Międzyosiedlowego Basenu Miejskiego przy Wysokiej pojawili się Mistrzowie Świata i Europy, dla których własna niepełnosprawność nie jest żadnym utrudnieniem w sportowej rywalizacji:

To są osoby całkowicie niewidome, to są osoby słabowidzące – wyjaśnia Jadwiga Rogacka, współorganizatorka Turnieju, która jednocześnie bierze udział w rywalizacji, jako mistrzyni Polski, wicemistrzyni Świata i mistrzyni Europy – Wszyscy, którzy uczestniczą w zawodach muszą mieć pierwszą, lub drugą grupę inwalidzką, znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności z tytułu utraty wzroku. Są tu osoby niewidome od urodzenia, są takie, które utraciły wzrok w trakcie życia.

Wszyscy, niezależnie od stopnia niepełnosprawności prezentują wysoki poziom sportowy, o czym może przekonać się każdy obserwujący zawody. Niewidomi, korzystają w zawodach z pomocy asystentów, którzy mogą nieco pomóc, niemniej, nie zastąpią umiejętności nabytych w czasie wieloletnich treningów. Mogą także korzystać ze specjalnych barierek, niemniej są one umieszczone na torze tylko po to, by ułatwić im orientację i wyznaczenie kierunku toru. Wszystko, na czele z wynikami wygląda profesjonalnie. Nic dziwnego więc, że uprawiający ten sport czynią starania, by pojawił się on na paraolimpiadach i są tego coraz bliżej.

W kategoriach B1, B2 i B3 (stopień niepełnosprawności) rywalizacja toczy się o tytuł zwycięzcy Turnieju, ale także nagrody.

Uzyskaliśmy sporo sponsorów. Dziękuję bardzo za pomoc i wsparcie – mówi Prezes Włocławsko-Brodnickiego Klubu Sportowego Niewidomych i Słabowidzących „Pionek”, który Turniej zorganizował – Mamy bardzo ładne nagrody. Włocławek wypadnie, pośród wszystkich miast, bardzo dobrze – zapewnia.

Wśród sponsorów imprezy znalazł się włocławski Anwil S.A., ponadto patronatem i pomocą finansową przedsięwzięcie objęły władze Brodnicy i Włocławka

Bardzo cieszymy się jako miasto, że po raz kolejny możemy gościć tutaj osoby słabowidzące i niedowidzące – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Włocławek Barbara Moraczewska – Miasto stara się wspierać, zarówno finansowo, rzeczowo, jak również wspieramy organizacyjnie. Ponieważ odbywa się to wszystko na obiektach OSiR.

Oficjalne zakończenie zawodów i rozdanie pucharów i dyplomów nastąpi jutro.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz