Mazurek Dąbrowskiego przed włocławską katedrą. Wideo

2018-11-09 15:46:08, Maciej Kowalczyk

Społeczność Zespołu Szkół Katolickim im. Ks. Jana Długosza we Włocławku wspólnie z biskupem włocławskim Wiesławem Meringiem włączyła się do akcji "Rekord dla Niepodległej".

Grupa kilkuset przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ZSK odśpiewała punktualnie o g. 11.11 Mazurka Dąbrowskiego przed włocławską katedrą. W tym wyjątkowym wydarzeiu uczestniczył również biskup włocławski Wiesław Mering.

Podobnie jak w tysiącach szkół w całej Polsce uczniowie "Długosza" uczcili w ten sposób setną rocznicę niepodległości. Wyjątkowe jednak było miejsce, jak zauważył biskup Mering, włocławska katedra to miejsce o wyjątkowej symbolice.

Tak wyjątkowe, tak szczególne, tak piękne, bo przypominające potęgę Polski jako państwa. Przypominajace jej dalekowzroczne horyzonty. Ona została zniszczona przez zaborców, ale powiedzmy sobie szczerze - także przez samych Polaków. Przez podziały, przez kłótnie -dodawał biskup - Dlatego tak ważne jest zatrzymanie sie tutaj dla chwili refleksji i dla wyciągnięcia wniosków.

Dyrektor Zespołu Szkół, ks. dr Jacek Kędzierski podkreśla, że kierowana przez niego placówka powstała w czasie, kiedy Polski jeszcze na mapie nie było (1916)

Historia naszej szkoły pokazuje jak w soczewce te wszystkie zmagania i trudności jakie były przed stu laty - mówi dyrektor - Pokazuje też te zmagania Polaków, bo choć świętujemy stulecie odzyskania niepodległości przez Poskę, to doskonale wiey ile naród wycierpiał w czasie drugiej wojny, z jakimi trudnościami zmagał się w czasach powojennych.

Poniżej publikujemy pełną relację wideo i zdjęcia.

Fotorelacje


Komentarze (1)


Ciekawy (2018-11-10 11:56:02) Zgłoś do moderacji
Czy z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości ołtarze w naszych kościołach będą udekorowane Godłem Polskim? Nie ma godniejszego miejsca. Moim zdaniem mogą tam pozostać na stałe.

Dodaj swój komentarz