Wiceminister Zdrowia w PWSZ

2018-11-06 17:28:34, Maciej Kowalczyk

Józefa Szczurek-Żelazko wiceminister zdrowia i poseł Iwona Michałek gościły dziś na konferencji prasowej zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Tematem spotkania było kształcenie przyszłych pielęgniarek we włocławskiej szkole.

W tym roku PWSZ opuszczać będzie pierwszy rocznik pielęgniarek. Trwający trzy lata cykl kształcenia zakończony został dziś "czepkowaniem", czyli symbolicznym przyjęciem do grona personelu medycznego. Minister Szczurek - Żelazko pojawiła się we Włocławku wprost z konferencji wojewódzkiej w Toruniu na której omawiano zagadnienia związane z potrzebami pielęgniarek i ratowników medycznych. Jak przyznawała wizyta we Włocławku, jest jedną z tych, które pozwalają lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania ze strony uczelni kształcących w zawodzie. Przy okazji zwróciła także uwagę na kłopoty związane z niedoborem pielęgniarek na rynku medycznym. Jak zapewniała rząd robi wiele, aby ten stan rzeczy zmienić i zachęcić do kształcenia w tym zawodzie.

Podejmujemy działania by wspierać studentki w okresie kształcenia. Miedzy innymi w tym roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na program uatrakcyjnienia kształcenia (...) gdzie przeznaczamy dla studentek konkretne środki w formie stypendium w wysokości 800 złotych - mówiła minister, dodając, że uczestniczki programu po skończeniu studiów, przez kolejne dwa lata mogą liczyć na dodatkowe stypendium w wysokości 1000 złotych, gdy tylko zdecydują się na pracę w zawodzie.

Ministerstwo planuje też uruchomienie dodatkowych środków na powstanie nowych miejsc na uczelniach kształcących pielęgniarki, lub położne. Niewykluczone, ze ten drugi kierunek studiów powstanie też we Włocławku. Podejmowane są także, jak zapewnia Józefa Szczurek-Żelazko, starania aby zabezpieczyć lepszą bazę dydaktyczną w uczelniach. Jako przykład podaje Centrum Symulacji Medycznych działające we włocławskiej uczelni, gdzie przyszłe pielęgniarki mogą kształcić się w warunkach porównywalnych do tych, jakie spotkają w rzeczywistości.

Także rektor włocławskiej uczelni dr Małgorzata Legiedź – Gałuszka podkreśla, że warunki kształcenia oferowane przez PWSZ stoją na najwyższym poziomie:

Zapewniam państwa, że włocławianie nie są świadomi tego, jak fantastyczne warunki oferujemy naszym studentom - mówiła, zachęcając do bliższego zapoznania się z działającym w uczelni Centrum.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz