Umiem pływać - we Włocławku podsumowano projekt

2018-10-09 17:27:22, Maciej Kowalczyk

Na basenie miejskim we Włocławku odbędzie się dziś podsumowanie tegorocznej edycji programu „Umiem pływać”, realizowanego we współpracy Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz 86 gmin z naszego regionu. W lekcjach pływania weźmie w tym roku udział w sumie około 8 tysięcy uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych.

Istotą programu „Umiem pływać” jest nabycie i rozwinięcie podstawowych umiejętności pływackich przez najmłodszych adeptów tej dyscypliny sportu, którymi są uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Zajęcia odbywają się na krytych pływalniach, prowadzone są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, w wymiarze 20 godzin lekcyjnych na każdego uczestnika, z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu, w grupach liczących nie więcej niż 15 osób. Końcowym elementem zajęć będzie sprawdzian poziomu opanowania podstawowych umiejętności pływackich.


Realizatorem projektu jest Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki. W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 86 gmin. W sumie w zajęciach na 47 pływalniach weźmie udział 600 grup. Zajęcia potrwają do grudnia. Tegoroczny budżet przedsięwzięcia to 1,9 miliona złotych, z czego pół miliona to środki samorządu województwa. Maciej Bukowski, prezes K-PZP, goszczący dziś we Włocławku, zdradza, że Związek chciałby, aby w tym roku edycja zakończyła się zawodami dla najmłodszych:

Planujemy takie zawody, które odbędą się właśnie dla dzieci - "absolwentów" tego projektu, gdzie będą one w bezpośredniej rywalizacji sprawdzać swoie umiejętności pływackie.

Marek Wojtkowski. prezydent Włocławka, zwrócił uwagę na coraz większy zasieg akcji, współorganizowanej przez samorządy lokalne i Urząd Marszałkowski:

Chcę powiedzieć że z roku na rok tych grup przybywa. (...) powtórzę truizm, że Włocławek sportem stoi - podkreśla prezydent - Oby jak najwięcej takich programów się pojawiało. Samorząd włocławski, samorząd wojewódzki (...) z roku na rok tych pieniędzy przeznaczamy więcej - właśnie na upowszechnianie sportu i na sport dzieci i młodzieży.

Ponad 2 mln zł zostały przekazane przez samorząd województwa - dodaje Sławomir Kopyść, członek Zarządu Województwa - Ale to także świetna współpraca z samorządami, które zapewniają dostęp do takich basenów jak ten.

Jak zapewnia progra będzie kontynuowany w najbliższych latach, a odpowiednie środki zostały już zabezpieczone w budżecie.

W ramach czterech poprzednich edycji programu „Umiem pływać” w zajęciach nauki pływania wzięło udział ponad 23 tysiące dzieci.

W dzisiejszym podsumowaniu programu na Międzyosiedlowym Basenie Miejskim we Włocławku przy ul. Wysokiej we Włocławki z udziałem dzieci uczestniczył takżeTomasz Polewka, wychowanek klubu Ruch Grudziądz, medalista mistrzostw Europy w stylu grzbietowym. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy ze sportowcem w naszym materiale wideo:

(Inf. własna/Inf prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz