Fotografia i Rzeźba w "Migawce"

2018-09-27 15:09:12, Maciej Kowalczyk

Galeria Fotografii „Migawka” zaprasza 27 września br.( czwartek) o godz.18.00 na pierwszą po wakacjach wystawę fotografii Jerzego Zegarlińskiego – „Trzy po Trzy i Ćwierć” oraz rzeźby Edwarda Zegarlińskiego pt. „…i tu jesteśmy”.

Jerzy Zegarliński, bydgoszczanin, urodzony w 1949 r. w Gliwicach, ukończył Uniwersytet Wrocławski z dyplomem archeologa.

Uprawia fotografię reporterską. Szczególny okres aktywności twórczej przypadł na czas kilkuletniego pobytu (w latach 80.) w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych, uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, oprócz Polski m.in. w Hiszpanii, Serbii, USA i Słowacji. Od początku lat 90. współpracuje z bydgoską Galerią Autorską. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Przeglądów Fotografii Bydgoskiej (od 1995 r.). 

Edward Zegarliński, także mieszkaniec Bydgoszczy, urodzony w 1951 r., w Gliwicach. Chciał zostać architektem, rozpoczynając studia na Politechnice Śląskiej, ale kończąc Akademię Techniczno – Rolniczą w Bydgoszczy, został inżynierem budownictwa. W końcu lat 70-tych, pracując jako inżynier, zajął się snycerstwem i w 1984 r. założył Pracownię Snycerską. Od tego czasu brał udział w plenerach rzeźbiarskich i wystawach, gdzie otrzymał kilka nagród i wyróżnień, za rzeźby w drewnie. W latach 1986 – 88 w Nowym Jorku pracował jako asystent rzeźbiarza Ernesta Neizvestnego. Zajmował się także renowacją dzieł sztuki i zapoznał się z wykonywaniem witraży. Po powrocie do Polski otworzył Pracownię Rzemiosła Artystycznego, w której tworzył witraże i rzeźby oraz wykonywał renowacje antycznych mebli i przedmiotów sztuki użytkowej. Od końca lat 90-tych projektował i tworzył głównie witraże i lampy witrażowe oraz zaczął tworzyć pierwsze rzeźby z brązu. Po zdobyciu doświadczenia i większych umiejętności zaprojektował i wykonał kilkadziesiąt witraży, do kościołów, instytucji publicznych i obiektów prywatnych, w Polsce, Gruzji, Niemczech i USA. 

Wystawę będzie można oglądać do 11 listopada 2018 r. 
Wstęp wolny na wernisaż i zwiedzanie – wt.- sob. godz. 14.00-18.00 , grupy szkolne – wt.- pt. 11.00-18.00

(inf. prasowa UM Włocławek/ Centrum Kultury Browar B.)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz