Angelika Szymańska Wicemistrzynią Europy w Judo

2018-09-21 07:08:44, Maciej Kowalczyk

Angelika Szymańska – judoczka MKS „Olimpijczyk” Włocławek została Wicemistrzynią Europy Juniorek w judo. Impreza została rozegrana w Sofii (BUL) i zgromadziła 405 zawodników z 42 krajów.

Startująca w kategorii wagowej do 63 kg. Angelika Szymańska pokonała kolejno przed czasem : Tamarę Gardasevic (MNE), Dali Liluashvili (RUS), Anastasiyę Antipinę (UKR) i Nadię Simeoli (ITA). W finale uległa Słowence – Liji Ludvik.

Angelika Szymańska, to niespełna 19-letnia judoczka, która swoją przygodę z judo rozpoczęła w 2007 r. Trafiła wówczas do wyselekcjonowanej grupy trenerki Anety Szczepańskiej (wicemistrzyni olimpijskiej z Atlanty 1996), gdzie wraz z trenerem Romanem Stawisińskim prowadziła zajęcia młodych judoków. Już na samym początku, celem głównym prowadzenia tej grupy, było przygotowanie dzieci i młodzieży do Igrzysk Olimpijskich w 2020/2024. Z grona wielu utalentowanych judoków Olimpijczyka, złotych medalistów Mistrzostw Polski, turniejów krajowych i międzynarodowych, to ona jako jedyna podjęła ponadprogowy wysiłek. Wieloletni proces treningowy poskutkował medalami Mistrzostw Polski, Pucharów Europy, 5m. na Mistrzoatwach Świata Kadetek i w konsekwencji srebrnym medalem Mistrzostw Europy Juniorek.

- Angelika Szymańska, to bardzo ambitna zawodniczka. Jest systematyczna w treningach, bardzo pracowita. Czasami trzeba ją hamować w treningach, gdyż kończy się to przeciążeniem a w konsekwencji kontuzjami. Tak było 2 lata temu, gdzie jako faworytka do medalu, na tydzień przed Mistrzostwami Europy Kadetek, podczas zgrupowania w Izraelu, złamała nos. Mimo tego bardzo chciała wystartować w mistrzostwach, lecz rezultat był słaby (pierwsza walka przegrana). W bieżącym roku również po bardzo udanych startach w Pucharach Polski juniorek i seniorek oraz Pucharze Świata seniorek, podczas zgrupowania w Czechach, złamała żebro. Wykluczyło to Angelikę na 6 tygodni z treningów. Nie mogła wystąpić w Mistrzostwach Polski Juniorek, dlatego też została przesunięta do wyższej kategorii wiekowej, gdzie zdobyła tytuł Mistrzyni Polski Młodzieży. Po MP rozpoczęła kwalifikacje do startu w ME Juniorek. Podczas Pucharu Europy w Kownie doszła do finału pokonując po drodze wyżej rozstawione przeciwniczki.

Na Mistrzostwa Europy jechała dobrze przygotowana, pewnie wchodziła do każdej z walk, również finałowej, gdzie uległa przed czasem. Jeden błąd zaważył o dalszych losach walki – relacjonuje Aneta Szczepańska.

- Dziś Angelika przygotowuje się do Mistrzostw Świata, które odbędą się w połowie października na Bahama. To dość droga impreza. Angelika z racji uzyskania kwalifikacji do tej imprezy, będzie startować na koszt Polskiego Związku Judo. Tak jak w ME będziemy się starać, aby przy Angelice asystowała Aneta Szczepańska. Dzięki dofinansowaniu Gminy Miasto Włocławek, środkom własnym oraz sponsorom mogliśmy do tej pory finansować nie tylko zawodników, ale i ich szkoleniowców. Będziemy się dalej starać, aby rozwijać umiejętności Angeliki Szymańskiej. To zawodniczka, która swoją postawą zasługuje na wsparcie z naszej strony. Dopóki będzie chciała zawsze może liczyć na nasze wsparcie. Nie wszyscy zawodnicy potrafią skorzystać z przywilejów jakie daje im Włocławek (min. stypendia sportowe) a Angelika na to zasługuje. To zawodniczka, która potrafi nie tylko na macie pokazać się z jak najlepszej strony, ale również potrafi pogodzić sport z nauką. Jako jedyna uczennica z Włocławka otrzymała stypendium Ministra Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2016/2017 (za wybitne osiągnięcia edukacyjne),w latach 2015-2016 stypendystka Fundacji Anwil dla Włocławka  dla wybitnie uzdolnionych uczniów włocławskich szkół (doskonałe wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia sportowe), stypendystka Miasta Włocławek, stypendystka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – dodaje trener Roman Stawisiński, który nie mógł wziąć udziału w ME w Sofii (pogrzeb brata).

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz