Kandydat SLD na prezydenta miasta sukcesywnie przedstawia kolejne filary swojego programu wyborczego. Dziś na spotkaniu z dziennikarzami przedstawił podstawowe założenia drugiego z nich – polityki zdrowotnej miasta.
Podobnie jak w przypadku innych propozycji wysuwanych przez kandydata na urząd prezydenta, z ramienia SLD- Lewica Razem, także i w tym przypadku, podkreśla, że program jest efektem konsultacji i spotkań z mieszkańcami miasta.
W ramach polityki zdrowotnej, jaką ma zamiar realizować Krzysztof Kukucki, można wskazać na kilka głównych założeń. Znajdziemy tu postulaty dotyczące zarówno opieki zdrowotnej dla uczniów, czyli hasło gabinetów pielęgniarskich w placówkach., jak i szeroko dostępnej opieki stomatologicznej. Niemniej pojawia się też kilka propozycji, które dotąd, o ile pojawiały się w przestrzeni publicznej, nigdy nie stanęły w centrum. Do takich z pewnością należą te związane ze zdrowiem kobiet. Krzysztof Kukucki zapowiada zarówno dofinansowanie przez miasto znieczuleń okołoporodowych, jak i prowadzenie pogotowia ginekologicznego, wychodząc naprzeciw głosom mieszkanek miasta.
Przy okazji, po raz kolejny wraca temat finansowania przez ratusz zabiegów In-Vitro, dla par, które borykają się z problemem bezpłodności. Jak tłumaczy Jakub Girczyc, obecny na konferencji kandydat z list SLD do rady miasta:
Zainteresowanie jest – podkreśla, wspominając osoby, które już wyraziły zainteresowanie programem – Koszty będą kształtowały się na poziomie 400 tysięcy złotych rocznie. Także przy tym poziomie budżetu ,jaki ma Włocławek, koszty nie są wygórowane.
Swoistą nowością w programie SLD jest obecność badań przesiewowych opartych na analizie DNA, w kierunku wczesnej diagnostyki najczęstszych chorób nowotworowych.
Wśród postulatów zawartych w koncepcji SLD nie zabrakło też odniesień, do chyba najczęściej podnoszonej przez mieszkańców kwestii związanych z opieką medyczną w mieście – problemem nietrzeźwych na SOR Szpitala Wojewódzkiego. Jak mówi Krzysztof Kukucki, nie zakłada przy tym powrotu Izby Wytrześwień we Włocławku:
Uważamy, ze jest to przeżytek, że należy to rozwiązać w inny sposób (...) rozdzielając na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym osoby nietrzeźwe, od trzeźwych. Poprzez oddzielenie przestrzeni.
Pełny zapis konferencji znajdziecie w naszym materiale wideo:
Komentarze (4)