Zamknij X

Most w Rypinie w remoncie

2018-09-06 11:10:47, Maciej Kowalczyk

Trwa remont mostu w Rypinie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 534. Drogowcy wykonują obecnie konstrukcję pod nowe chodniki, a pod część obiektu, na której znajduje się jezdnia, wsuwana jest wzmacniająca konstrukcja z blachy. Inwestycja zakończy się w październiku.

Most znajduje się w ciągu ulicy T. Kościuszki. Jest jedną z dwóch konstrukcji, które komunikują centrum z zachodnią częścią Rypina. Ulica stanowi fragment drogi wojewódzkiej nr 534 łączącej Rypin z Golubiem-Dobrzyniem, Wąbrzeźnem i Grudziądzem. Większa część tej trasy została zmodernizowana w poprzednich latach z wykorzystaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Teraz remontowany jest most.

Prace związane z remontem przeprawy rozpoczęły się w lipcu. W ich trakcie kierowcy bez większych przerw mogą korzystać z obu pasów ruchu. Przeważająca część robót jest realizowana od strony wody. Od spodu drogowcy wstawiają obecnie stalową konstrukcja z blachy falistej, a przestrzeń pomiędzy istniejącym obiektem i stalową osłoną wypełni beton. Dzięki takiej technologii ważna przeprawa nie musi być w całości rozbierana, co spowodowałoby duże utrudnienia w ruchu.

W zakres inwestycji wchodzą też przebudowy chodników. Oprą się one na nowych stalowych belkach, które ułożono już pomiędzy przyczółkami. W trakcie prac wodę z rzeki Rypienicy skierowano do tymczasowej rury. W zakres prac wchodzą też: odnowienie przyległych murów oporowych, wykonanie nowej jezdni i balustrad. Zakończenie prac planowane jest w październiku.

Dzięki tej inwestycji zwiększy się nośność przeprawy, która będzie dostosowana do poruszania się pojazdów o masie nawet 40 ton (wcześniej 30 ton). Nowa jezdnia, chodniki i balustrady poprawią też estetykę ul. Kościuszki.

A tak inwestycja przedstawia się w liczbach:

  • Koszt 1,65 mln zł
  • Gwarancja 5 lat
  • Nowa nośność mostu– 40 ton
  • Natężenia ruchu na trasie nr 534 w Rypinie – ok. 4700 pojazdów na dobę

(inf. prasowa Urzęddu Marszałkowskiego)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz