W regionie powstają "czternastki"

2018-08-07 07:49:47, Maciej Kowalczyk

Pod tą nazwą kryją się kameralne domy dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 32 tego typu instytucji.

Pomoc, z której korzystają powiaty i miasta na prawach, powiatu pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne placówki opiekuńczo-wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. To realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji - chodzi przede wszystkim o stworzenie przyjaznych warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci. Prawo stanowi, że po 2020 roku będą tak wyglądać wszystkie takie placówki.

Do tej pory zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację 19 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstaną 32 domy dziecka. Suma wsparcia to 22 miliony złotych. Pieniądze trafiają na budowę całkowicie nowych domów, modernizację istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów.

W czterech nowych, trzystumetrowych domach mieszkają już między innymi podopieczni domów dziecka w Brzeziu oraz Lubieniu Kujawskim w powiecie włocławskim - dzieciaki mają do dyspozycji między innymi dwuosobowe pokoje, wygodną świetlicę oraz świetnie wyposażoną kuchnię. Za budowę domów w Brzeziu powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017. Kolejne inwestycje są na finiszu.

Miejscowości, w których, przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, powstały lub powstaną „czternastki”
· Bydgoszcz (2),
· Trzemiętowo (2), Gruta (powiat bydgoski)
· Toruń,
· Włocławek (4),
· Brzezie (2), Lubień Kujawski (2) (powiat włocławski)
· Brodnica (2),
· Chełmno (2),
· Unisław (powiat chełmiński)
· Golub-Dobrzyń (jedyna w województwie placówka o specjalizacji terapeutycznej)
· Lipno (2),
· Rypin,
· Łasin (powiat grudziądzki)
· Kruszwica (powiat inowrocławski)
· Gostycyn, Żalno (powiat tucholski)
· Marcinkowo (powiat mogileński)
· Więcbork (2) (powiat sępoleński)
· Brodnica (2 domy)
· Bąkowo (powiat świecki)
· Książki (powiat wąbrzeski)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz