Dziś o 17:00 zawyją syreny

2018-08-01 08:12:54, Maciej Kowalczyk

Dziś, pierwszego sierpnia, niemal cała Polska wspominać będzie ofiary i poświęcenie żołnierzy i ludności cywilnej, w 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Uroczystości odbędą się także we Włocławku.

Jak informowaliśmy wczoraj, miejskie uroczystości rozpoczną się w o godz. 16.30, kiedy nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Szarych Szeregów na dziedzińcu klasztoru pw. Wszystkich Świętych Ojców Franciszkanów. Następnie uczestnicy spotkają się pod pomnikiem w Żołnierzy Armii Krajowej w parku Łokietka. Tam też, krótką modlitwę w intencji poległych w powstaniu poprowadzi ksiądz prałat Zbigniew Szygenda, a okolicznościowe wystąpienie wygłosi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Tradycyjnie także zawyją syreny. Punktualnie o 17:00 rozlegnie się ciągły sygnał, na znak upamiętnienia ofiar powstania. Tych było wiele.

Podczas trwającego 63 dni zrywu polskiego podziemia, podczas krwawych, zażartych walk, a także na skutek brutalnej pacyfikacji, zginęło nawet do 200 tysięcy mieszkańców, ponad pół miliona musiało opuścić stolicę. Straty formacji bojowych biorących udział w walkach szacuje się na około 15 000 zabitych i 20 tysięcy rannych. Do bilansu strat strony polskiej dodać należy 5,5 tysiąca zabitych i rannych żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, uczestniczących w walkach o Warszawę.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz