Drogi wojewódzkie do remontu

2018-07-03 15:26:18, Maciej Kowalczyk

Trwa szereg inwestycji na wojewódzkich trasach, a marszałkowskie służby drogowe przygotowują się do uruchomienia kolejnych zadań. Przy wielu przebudowywanych drogach powstają ciągi pieszo-rowerowe. Pierwsze odcinki będą gotowe jeszcze w tym roku.

- W ubiegłym roku uruchomiliśmy pięć dużych inwestycji na drogach wojewódzkich, na które przeznaczymy w sumie około 350 mln zł. Teraz rozpoczynamy kolejne trzy zadania, których wartość to ponad 50 mln zł - ruszamy z przebudową odcinka trasy nr 255 przebiegającej przez Pakość, modernizacją drogi nr 554 łączącej Kowalewo Pomorskie z Golubiem-Dobrzyniem oraz uruchomiamy przeprawę promową przez Wisłę. Wiele z naszych inwestycji realizujemy wspólnie z samorządami lokalnymi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Inwestycje na drogach wojewódzkich realizowane są w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa. Część z nich jest na etapie realizacji, kolejne znajdują się na etapie prac projektowych i ruszą w najbliższych miesiącach. Łączna wartość wszystkich zadań to około 700 milionów złotych.

Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy wielu trasach powstają ciągi pieszo-rowerowe. To łącznie blisko 90 kilometrów szerokich i bezpiecznych tras dla rowerzystów. Pierwsze odcinki będą gotowe jeszcze w tym roku. Największym przedsięwzięciem jest budowa prawie 30-kilometrowej ścieżki łączącej Stolno pod Chełmnem z Wąbrzeźnem. Łącznie gminy, przez które przebiega droga nr 548 dofinansują zadanie kwotą 4,3 mln zł. Dzięki prowadzonym inwestycjom w przyszłym roku łączna liczba dróg rowerowych przy trasach wojewódzkich wzrośnie do 180 kilometrów.

Meszkańcy powiatu włocławskiego zaś, czekają na ukończenie inwestycji prowadzonej obecnie na drodze nr 265, prwadzącej z Brześcia do Kowala. Na odcinku 19 km jezdni trwają są prace budowlane. Koszt inwestycji to 63 mln zlotych. Obecnie realizowane są też prace na drodze wojewódzkiej nr 559 z Lipna do Kamienia Kotowego. Trwające na liczącej 22 km trasie prace warte kosztowały 59 mln złotych.

W przygotowaniu są kolejne inwestycje. W naszej okolicy obejmą one:

Drogę wojewódzką nr 269 Kowal-Izbica Kujawska (powiat włocławski, prace nad koncepcją, długość 42 km),
Drogę wojewódzką nr 534 Rypin-Cetki (powiat rypiński, prace nad koncepcją, długość 5 km),
Droga wojewódzka nr 563 Rypin-granica województwa (powiat rypiński, prace nad koncepcją, długość 14 km),
Droga wojewódzka nr 270 Brześć Kujawski-Izbica Kujawska (powiat włocławski, prace nad koncepcją, długość 29 km),
Droga wojewódzka nr 266 Ciechocinek-Piotrków Kujawski (powiaty aleksandrowski i radziejowski, prace nad koncepcją, długość 57 km),
Droga wojewódzka nr 558 Wielgie-Kłokock (powiat lipnowski, wybór wykonawcy, długość 8 km),

W 2018 roku zaplanowano również remonty najbardziej zniszczonych odcinków dróg, ulic, mostów oraz przebudowę miejsc niebezpiecznych. Na ten cel zarezerwowano 9 mln zł. Wśród najważniejszych zadań są m.in:

Przebudowa skrzyżowania ul. Lipnowskiej i Kościuszki (drogi wojewódzkie nr 534 i 557) w Rypinie (trwa aktualizacja dokumentacji),
Przebudowa mostu w Rypinie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 534 (przygotowania do przekazania placu budowy).

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz