Wprowadzanie danych, cyfry, liczenie – to głównie z tym kojarzy nam się ten zawód. Tak naprawdę księgowy zajmuje się wszystkim tym, co związane jest z rachunkowością.
Zadania, jakie stoją przed księgowym
Niewątpliwie, jest to zawód odpowiedzialny, ponieważ do obowiązków księgowego należy:
- Przechowywanie faktur,
- Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
- Obliczanie podatków,
- Wprowadzanie danych do systemu,
- Ewidencjonowanie,
- Przygotowywanie różnych deklaracji
Jakie cechy powinien mieć księgowy?
Osoby wykonujące ten zawód powinny być uczciwe, dokładne i skrupulatne. W tej pracy ważne jest ciągłe dokształcanie się, zdobywanie nowej wiedzy, np. z zakresu przepisów prawa, które, jak wiadomo, ulegają nieustannym zmianom.
Gdzie może pracować księgowy?
Tak naprawdę ofert pracy dla księgowego jest mnóstwo. Znajdzie on dla siebie zatrudnienie w każdym przedsiębiorstwie czy korporacji. Osoba na takim stanowisku pracuje w dziale księgowym lub w dziale kadr. Może też prowadzić własne biuro księgowe.
Ile wynoszą zarobki księgowego?
Pensja uzależniona jest w głównej mierze od wielkości firmy. W małych przedsiębiorstwach przeciętne wynagrodzenie wynosi od 1 500 do 2 000 złotych brutto. W tych większych, o uznanej marce – 3 000 – 4 000 złotych brutto. W korporacji, na stanowisku głównego księgowego wynagrodzenie może wynosić nawet 15 000 zł brutto. Bardzo często zdarza się też tak, że księgowi otrzymują premie w pierwszym kwartale roku.
Plusy i minusy pracy księgowego
Zalety, jakie można dostrzec, wykonując ten zawód to na pewno:
- Stałość pracy – przed każdą firmą stoi obowiązek rozliczeń finansowych
- Duże zaufanie do wykonywanego zawodu
- Spore zarobki, ale niestety – dopiero na wyższych szczeblach
Jakie mogą być minusy?
- To z pewnością zawód dla osób cierpliwych, skrupulatnych, których zadaniem jest wykonywanie żmudnej i analitycznej pracy.
- To praca, w której liczą się jedynie liczby. Nie ma w niej miejsca na pomysłowość, kreatywność. Wymaga od nas pewnych schematów działań.
Komentarze (0)