Idą mrozy. Jak można pomóc bezdomnym?

2018-02-23 20:27:54, Maciej Kowalczyk

Przed nami zapowiadany mróz, który już daje się odczuć. To szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych, które mogą jednak znaleźć pomoc w schroniskach lub w tzw. ogrzewalni. Apelujemy również o zwrócenie uwagi na osoby mogące potrzebować pomocy.

Informacje o osobach bezdomnych, które mogą wymagać pomocy możemy kierować m.in. do Straż Miejskiej na numer alarmowy 986. W tym przypadku funkcjonariusze skontrolują wskazane miejsce i w razie konieczności udzielą pomocy. 

Wytypowaliśmy kilkanaście takich miejsc, które sprawdzamy gdy występują mrozy. Są to głównie pustostany, które mogłyby być wykorzystywane przez osoby bezdomne – jak mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Włocławku Dariusz Rębiałkowski. Możemy przewieźć  taką osobę do schroniska lub ogrzewalni, a w razie potrzeby wezwać karetkę pogotowia.

Bywają jednak przypadki, że osoba bezdomna nie chce żadnej pomocy. Nie można wtedy nic zrobić poza informowaniem oraz kontrolowaniem miejsc, gdzie te osoby przebywają.

Schroniska mają za celu przyjmowanie osób które nie mają domu, nie mają się gdzie podziać i nie mają możliwości powrotu do rodziny – jak mówi Siostra Dominika – kierownik Schroniska dla Bezdomnych Caritas we Włocławku. W okresie zimowym ludzi jest więcej. Dysponujemy miejscami i w razie potrzeby, możemy dostawiać łóżka. Nie było do tej pory sytuacji, żeby komuś odmówić pomocy.

Podczas noclegu jest możliwość zmiany odzieży, kąpieli czy otrzymania ciepłego posiłku. W przypadku dłuższych pobytów, stosuje się również tzw. kontrakty socjalne, czyli działania mające na celu poprawienie losu osób bezdomnych.

We Włocławku funkcjonują dwa schroniska dla bezdomnych oraz ogrzewalnia. Schronisko na ul. Karnkowskiego dysponuje 125 miejscami, oraz wydzielonymi na potrzeby szczególnej opieki 30 miejscami. Obecnie jest tam 10 miejsc wolnych. W przypadku schroniska dla mężczyzn przy ul. Płockiej na 60 miejsc również 10 jest wolnych. W ogrzewalni minionej nocy przebywało 7 osób na 15 miejsc.

Apelujemy o interwencje w przypadku zauważenia osoby potrzebującej pomocy. Można dzwonić na telefon alarmowy Straży Miejskiej 986.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz