Uroczystości z okazji 76. rocznicy powstania Armii Krajowej

2018-02-14 14:23:06, Maciej Kowalczyk

W środę (14 lutego) pod Pomnikiem Armii Krajowej we Włocławku odbyły się obchody 76. rocznicy powstania Armii Krajowej. Organizatorem obchodów jest środowisko Prawa i Sprawiedliwości we Włocławku z poseł Joanną Borowiak.

Pod pomnikiem Armii Krajowej spotkali się mieszkańcy oraz przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, instytucji miejskich w tym Urzędu Miasta Włocławek.

Dziś również i we Włocławku czcimy pamięć powstania Armii Krajowej. Bez tego zrywu patriotycznego również z bronią w ręku nie mielibyśmy wolnej Polski. Ta data jest okazją aby wpisać ją do kalendarza uroczystości miejskich – jak mówi przewodniczący Rady Miasta Włocławek Janusz Dębczyński.

Armia Krajowa była uważana za największą w Europie organizację wojskową działającą w podziemiu w czasie II wojny światowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej okupowanej przez Niemcy i ZSRR. Powstała z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego 14 lutego 1942 roku z przemianowania Związku Walki Zbrojnej i połączenia organizacji wojskowych na terenie całego kraju. 

Nasza obecność tutaj, to przede wszystkim podziękowanie – jak powiedział ks. Prałat w Kościele Najświętszego Zbawiciela Zbigniew Szygenda. To właśnie włocławska Armia Krajowa po odzyskaniu swobody, wolności i godności postawiła tutaj ten pomnik – jak dodał.

Po okolicznościowych wystąpieniach prowadzących uroczystości, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz