Nowe zasady segregacji odpadów. Wyjaśniamy jak to robić

2018-02-10 14:18:40, Maciej Kowalczyk

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Saniko Sp. z o.o. zakończyło niedawno cykl spotkań z mieszkańcami Włocławka dot. zmian w selektywnej zbiórce odpadów. Wyjaśniamy w jaki sposób prowadzić segregację odpadów w naszych domach.

Nowe zasady obowiązują od lutego br., a odpady dzielimy łącznie na 5 frakcji. Nowy system segregacji odpadów polega na tym, ze wprowadzamy podział na pięć frakcji, zamiast dotychczasowych dwóch. Zmiany te dotyczą wszystkich mieszkańców i wprowadzone zostały przez Ministra Środowiska – jak mówi prezes PGK Saniko Jarosław Pułanecki.

PGK Saniko zakończyło m.in. cykl spotkań z mieszkańcami poszczególnych osiedli, które odbywały się  we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Spotkania te odbyły się w styczniu, a ich celem było omówienie nowych zasad dzielenia odpadów oraz rozwianie wątpliwości dotyczących zasad odbioru nieczystości.

Bazując na tym doświadczeniu, ale również na pytaniach kierowanych do Biura Obsługi Saniko PGK Saniko, stworzyliśmy informację dla włocławian w formie pytań i odpowiedzi. Można je znaleźć na stronie – saniko.com.pl – jak mówi Dominika Kujawa z PGK Saniko.

Włocławianie już od dłuższego czasu prowadzili segregację. Nowe przepisy wprowadzają jednak nowe nazewnictwo kategorii odpadów ale również nowy system wymaga prowadzenia segregacji bliżej swoich domostw. Zlikwidowane zostały również tzw. punkty gniazdowe, gdzie znajdowały się pojemniki na różne frakcje.

W pergolach przy budynkach wielorodzinnych od początku miesiąca pojawiły się pojemniki z nowymi oznaczeniami, z podziałem na 5 frakcji. Żółty – metale i tworzywa sztuczne, zielony – szkło, niebieski – papier, zielony – odpady resztkowe, brązowe – odpady biologiczne.

Dla mieszkańców domów jednorodzinnych do połowy lutego dostarczone zostaną worki o odpowiedniej kolorystyce.

Poniżej publikujemy materiał wideo dotyczący nowych zasad segregacji odpadów.

Fotorelacje


Komentarze (4)


Ja (2018-02-10 16:58:20) Zgłoś do moderacji
A gdzie mam w mieszkaniu trzymać 5 worków na te odpady?
Bolo (2018-02-11 12:27:10) Zgłoś do moderacji
W domkach odbierać mają tylko raz w miesiącu to jakaś Masakra
Krzysztof (2018-02-12 07:01:13) Zgłoś do moderacji
Na Jodłowej 4 nie postawiono wcale pojemników twierdząc, że brakuję miejsca na ich usytuowanie, a wystarczy tylko zmusić "PANA" odpowiedzialnego za utrzymanie porządku wokół posesji do uprzątnięcia bałaganu. Telefoniczna interwencja w SANIKO nie przyniosła żadnego skutku. Wydaje mi się, że był to głupi wymysł radnych , którzy chcą pomóc komuś nabijając mu kasę do kieszeni za pojemniki.
Oleg (2018-02-13 12:38:03) Zgłoś do moderacji
Mam gdzieś te głupie przepisy. Nie mam zamiaru biegać z pięcioma workami do śmietnika. Nie mam tez gdzie tego trzymać w moim małym mieszkaniu. Efekt będzie taki, że za karę będę wrzucał wszystkie śmieci do jednego worka. I co mi kto zrobi? Postawią straż miejską przy śmietnikach czy założą monitoring? A od czego jest Saniko? Może kolejnym pomysłem będzie taki żeby im te śmieci po prostu na miejsce zawozić?

Dodaj swój komentarz